Autor:
Piret Ehrenpreis

Uurimissuundade töölaud hõlbustab Tartu Ülikoolist koostööpartnerite leidmist

Interaktiivne uurimissuundade töölaud annab visualiseeritud ülevaate Tartu Ülikooli uurimisteemadest ja nendega seotud teadlastest. Põhjaliku filtrisüsteemiga uuenduslik keskkond hõlbustab igaühel nii väljastpoolt Tartu Ülikooli kui ka ülikooli sees eesti ja inglise keeles siinsete teadusteemadega tutvumist ning ekspertide ja koostööpartnerite leidmist. 

Uurimissuundade töölaualt saab Eesti ja välismaa teadlane, samuti ettevõtja, avaliku ja vabasektori esindaja ning ajakirjanik kiiresti teada, milliseid teadusteemasid uurivad Tartu Ülikooli rohkem kui 400 teadusrühma ja rohkem kui 2000 teadlast.  Uurimissuuna all mõeldakse ühe kindla teadusliku probleemi lahendamiseks koondunud teadlaste uurimistööde kogumit Tartu Ülikoolis. 

„See on Eesti teaduses ainulaadne lahendus, sest oleme sellesse andmebaasi koondanud info, mis on olnud seni hajutatud meie ülikooli üksuste veebilehtedele ja milleni jõudmine võtab seetõttu aega. Uurimissuundade töölaualt on võimalik kõigest mõne hetkega leida teadlased, kes tegelevad näiteks kormoranidega või laste haiglahirmuga. Eriti väärtuslik on see, et aluseks on meie teadlaste endi antav info. Nii saame olla selle tõele vastavuses kindlad,“ selgitas Tartu Ülikooli grandikeskuse analüütik Kalmer Lauk. 

433 uurimissuunda ühes keskkonnas  

Praegu on Tartu Ülikoolis teadaolevalt 433 uurimissuunda ja nende kohta saab uurimissuundade töölaualt otsida infot parempoolsest menüüst. Filtreerida saab tulemusi Tartu Ülikooli üksuse (valdkond, allüksus), teadlase ja uurimissuuna nime, Frascati teadusvaldkondade ning CERCS-i teaduserialade rahvusvahelise klassifikatsiooni järgi.   

Ülikoolivälisel huvilisel tasub alustada Tartu Ülikooli teadustööga tutvumist töölaua valikust „Sõna uurimissuuna kirjelduses“. See võimaldab rohkes infos orienteeruda tavakasutuses levinud märksõnade järgi, mille on uurimissuundade esindajad vaba kirjeldusena töölauale lisanud (vt joonis 1).  

Image
Uurimissuundade töölaud
Joonis 1. Kui otsida märksõna “covid-19”, kuvatakse kasutajale kuus Tartu Ülikooli uurimissuunda, mille teadlased tegelevad mingil määral selle teemaga. Kõigi kohta saab töölaualt kergesti lisainfot. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus. (autor: Piret Ehrenpreis)

Töölaua vasakpoolses veerus on kasutusjuhend ning teave iga teadussuuna publikatsioonide ja seoste kohta teiste Tartu Ülikooli teadlastega. Sisujaotus „Seosejoonised“ võimaldab neljal kujul visualiseerida kogu Tartu Ülikoolis või mõnes selle üksuses tehtavat teadustööd.  

Koostöövõrgud nähtavaks 

Sakil „Uurimissuunad ja isikud“ kujutatud valitud filtri alusel saab visualiseerida seda, kuidas on Tartu Ülikooli uurimissuunad teadlaste kaudu omavahel seotud (vt joonis 2), st kuvatakse ülikoolisisesed koostöövõrgustikud. Tartu Ülikoolis on neli valdkonda (humanitaarteadused ja kunstid (HV), sotsiaalteadused (SV), meditsiiniteadused (MV), loodus- ja täppisteadused (LT)) ning igaühe uurimissuunad kuvatakse oma valdkonna tunnusvärvusega.  

Kui lasta andmebaasil esitada kogu Tartu Ülikooli uurimissuundade andmed ühel joonisel, näitavad värvikirevamad osad võrgustikust valdkondade tihedamat koostööd. Nii asub näiteks üks sõlmpunkt digihumanitaariaga seotud võrgustikus, teine õpetajahariduse vallas ning kolmas genoomika ja terviseinfoga uurimisteemade alal.  

Image
Seosejoonis
Joonis 2. Töölaua seosejooniste valikul klõpsamise järel avanev filter „Select by id“ võimaldab otsida teadlasi nime järgi. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus. (autor: Piret Ehrenpreis)

Saki „ÜRO kestliku arengu eesmärgid ja uurimissuunad“ abil avanev skeem võib esialgu tunduda kirju, kuid paremal olevad filtrid aitavad kuvada ülevaate sellest, milliste kestliku arengu eesmärkidega seostuvad valitud teadussuunad. Kui valida näiteks filter „Valdkonnad“ ja seejärel „HV“, selgub, et humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna teadlaste uurimissuunad on seotud peaaegu kõigi ÜRO kestliku arengu eesmärkidega (vt joonis 3).  

Image
Seosejoonis
Joonis 3. Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna uurimissuundade seos kestliku arengu eesmärkidega. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus. (autor: Piret Ehrenpreis)

Kolmas sakk „Projektid ja uurimissuunad“ avab uurimissuundadega seotud projektide ülevaate (vt joonis 4), kus iga värv tähistab projekti tüüpi (alusuuring, rakendusuuring, katse- ja arendustöö). See annab linnulennul info ettevõtluspotentsiaaliga projektidest.

Image
Seosejoonis

Joonis 4. Uurimissuundadega seotud eritüübilisi projekte esitav seosejoonis. Oranž täpike koos paljude lillade täppidega iseloomustab Tartu Ülikooli rakendusuuringute keskuse tööd: käimas on palju rakendusuuringuid (lillad), kuid ka alusuuringuid (punane) ning osalt katse- ja arendustööga seotud rakendusprojekte (pooleldi sinised ja pooleldi lillad täpid). Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus.

Neljandal sakil „Märksõnad“ saab kuvada sõnapilve selle kohta, milliste märksõnadega Tartu Ülikooli teadlaste töö täpsemalt seostub (vt joonis 5). Mida rohkem mingi märksõna eri uurimissuundades kordub, seda suuremana on see ka sõnapilves esitatud. Näiteks võib täheldada, et uurimissuunad haakuvad kõige rohkem märksõnadega kliimamuutused, masinõpe, vaimne tervis ja tehisintellekt.  

Image
Sõnapilv

Joonis 5. Tartu Ülikooli uurimissuundade märksõnu kirjeldav sõnapilv. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus.  

Uurimissuundade töölaud asub aadressil https://statistika.ut.ee/uurimissuunad/. Töölaud on valminud Tartu Ülikooli teadlaste, grandikeskuse ja rektoraadi büroo koostöös. Infot uuendatakse kord kvartalis.   

Tuulikulabad mänguväljakul

Tuulikulabad võivad lõpetada kasvõi laste mänguväljakul

Tartu Ülikool ja AS Metrosert allkirjastasid koostöökokkuleppe

Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja AS-i Metrosert juhatuse liige Indrek Tulp allkirjastasid 15. juulil õppetööd ning teadus- ja arendustegevust puudutava koostöökokkuleppe.

Andrew Mark Creighton kaitseb doktoritööd „Wolves as Signs of McDonaldization in Northern Manitoba“

14. oktoobril kell 16.15 kaitseb Andrew Mark Creighton semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Wolves as Signs of McDonaldization in Northern Manitoba” („Hundid kui mcdonaldiseerumise märgid Põhja-Manitobas”).